A Vostok Europe Lunokhod-2 modellje tökéletesen illik a gyártó filozófiájába – nagy órák nagy embereknek. Átlag feletti óráik egyáltalán nem átlagos kidolgozásúak, a most nálunk járt darabról kézbe véve az első, ami az eszembe jutott az az elpusztíthatatlanság. Mindemellett a technika sem egyszerű benne, minden a helyén van akár a tenger mélyén, akár a Holdon kell bevetni.
Tartalomjegyzék:
Vostok Europe, a litván Vostok
Tisztázandó az elején, a Vostok Europe modelleknek vajmi kevés közük van a csisztopoli Vostok gyárhoz. A 2003-ban alapított litván óragyártó már a következő évben, 2004-ben meglepte az órás világot az akkor még létező Baselworld kiállításon, mivel sikerült a projektet addig titokban tartani.
A meglepetés oka az órák minőségében rejlett, a kezdetektől ez volt a két alapító célkitűzése. A jellegzetes megjelenésű, általában igen méretes darabok exkluzivitását növeli a tény, hogy modellenként mindössze 3000 darab készül (vagy 1000, vagy éppen 500), és ezeket éppen a kis darabszám miatt kézzel, egyesével rakják össze.
A cég teljes arculata az erős, mindent kibíró, maszkulin modellekre épül, ennek megfelelően például az egyik arca a világ legerősebb embere versenyen több alkalommal is elsőként végzett Zydrunas Savickas, vagy ahogy ismerik a “Big Z”.
Azért egzakt bizonyítéka is van annak, hogy a Vostok Europe modelljei állják a sarat, 2013-ban az első Lunokhod modellt felküldték a sztratoszférába, 16 Km magasba – könnyedén állta a -44 fokos hideget, a sugárzást és a vákuumot is.
Vostok Europe Lunokhod-2 a holdjáró emlékére
A “Space race” korszakára emlékezhetnek még sokan, 20-30 éven át meghatározta a világpolitikát. A két nagyhatalom, az USA és a Szovjetunió egymással versengve indította az őrültebbnél őrültebb űrprogjamjait, közte a szerencsétlen Lajkával, az első műholdakkal, Gagarinnal az űrben és Armstrongékkal a Holdon.
Ami tény, sokat profitált a tudomány ezekből, és ami minket talán jobban érdekel, az az a haszon, amit az órás világ könyvelhetett el, például az ilyen modellekkel, mint a Vostok Europe Lunokhod-2.
A Lunokhod-2 egy viszonylag rövid, de annál tartalmasabb életű holdjáró volt, amelyet a szovjetek juttattak 1973-ban sikerrel a Holdra. Az automatikus jármű célja a bolygó felfedezése volt, a négy hónapnyi missziója alatt 37 kilométert tett meg, több tízezer képet küldött, talajmintákat vett, majd végleg meghibásodott – egy igazi hős volt.
Ezt a járművet választotta a gyártó a Vostok Europe Lunokhod-2 modell alapjául, tökéletesen illik is hozzá a kitartása és a műszaki érdekessége.
Ahol konkrétan is megjelenik a Lunokhod-2 az órán, az a hátlap. A Vostok Europe modelljeinek a hátlapja mindig érdemel egy kis figyelmet, komoly domborművek készülnek általában rájuk.
Nincs ez másképpen itt sem, a holdjáró képét örökítette meg a gyár, hely az mondjuk volt rá bőven.
Tok, méretek, vízállóság és egy kis extra
A Vostok Europe Lunokhod-2 méretei a gyártótól megszokott módon nagyok. A 49 mm-es átmérő és a 17.5 mm-es vastagság elsőre ijesztő lehet (még akár másodjára is), de ahogy minden órára, erre is igaz, hogy fel kell próbálni, hogy áll a te kezeden.
Az én 18 cm körüli csuklóm nem mondható vastagnak, mégis az óra kialakítása, a tokfülek formája és a szilikon szíj puhasága miatt meglepően kényelmes, bár ebben azért része lehet a G-Shock előképzettségemnek is, ami miatt nem ijedek meg olyan könnyen egy nagyobb mérettől 🙂
Vostok Europe Lunokhod 2 videós bemutató a Youtube csatornánkról
Ahogy ezen a képen és a cikk végén látható Instagram videón is látható, a leírva őrült méretek a valóságban hamar megszelídülnek, és a szilikon szíj miatt a súly sem vészes – összességében kényelmesen viselhető darab, de persze ettől függetlenül nagy, de gondolni kell a nagy emberekre is, ne kelljen már 38 mm-es órát hordaniuk csak azért, mert az a trendi.
A vízállóság 200 méteres, ami az érdekesség, hogy emellett egy héliumszelepet is kapott a Vostok Europe Lunokhod-2. Ennek működése dióhéjban annyi, hogy a kis agresszív hélium részecskék képesek nagy nyomáson, a mélységben a tokon (tömítéseken) át is bejutni az óra belsejébe, de kifelé már nem igyekszenek olyan lendülettel. Így amikor a búvár felemelkedése közben változik a nyomás, a hélium térfogata elkezd nőni, ami nem tesz jót az órának, mivel a belső nyomása jóval nagyobb lenne, mint a külső. A héliumszelepnek ez a típusa, ami a Vostok Europe Lunokhod-2 modellben is megtalálható, egyszerűen működik, egy rugó engedi kinyílni, ha a belső nyomás nő, így a héliumok szabadon távozhatnak, mint egy happy endként a merülés végén.
Az óra ezzel azt az erényét hangsúlyozza, hogy műszakilag valóban búváróra, így bátran viheted magaddal a búvárharangban a tengerfenékre dolgozni, ha éppen ez a program.
A vízállóság növelése érdekében az óraüveg sem hétköznapi, a gyár által K1-nek nevezett darab műszaki jellemzői közelítik a zafír kristály óraüvegekét, vastagsága pedig 3.5 mm, ami szintén elég komoly méret, összhangban az órával.
Még egy különlegesség, a H3 trícium csöves számlap és a lume
A Vostok Europe Lunokhod-2 nem csak nevében idézi fel a hidegháború éveit, a hagyományos foszforeszkáló indexek és mutatók helyett az enyhén radioaktív trícium világít rajta.
Na nem kell megijedni ettől, ez a megoldás mára veszélytelenné vált, a “gaseous tritium light sources”, vagyis GTLS néven ismert megoldás nem okoz semmilyen kárt a viselőjében, de a technológia mégis bizsergetően veszélyesnek tűnik – így lehet egy kis izgalmat csempészni a dolgos irodai mindennapokba.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kis csövekben van a gáz halmazállapotú anyag, ami a cső belső falán kévő bevonattal lép kölcsönhatásba, és ettől világít (nagyjából, a pontos leírásáért újra a BME-hez kellene fordulnunk, mint a foszforeszkálásnál).
Ennek a fényét semmiképpen nem úgy kell elképzelni, mint a foszforeszkáló festését, amivel sötétben konkrétan világítani lehet, hanem egy kisebb intenzitású fény, ami viszont mindig világít, nappal, éjjel, hosszú évtizedeken át.
Így összeadva a külsőségeit az órának azért azt el kell ismerni, a Vostok Europe Lunokhod-2 nem mindennapi darab, ráadásul 3000 darabban limitálva.
Beszéljünk a kaliberről, mert arról is érdemes – S.Epson YM86
Különleges órához különleges kaliber – gondolta a litván mérnök, és levett a polcról egy japán kvarc kalibert, amely öröknaptáras, kronográf komplikációval és nem hétköznapi kezeléssel – ez a Seiko Epson által gyártott YM86 kaliber.
A működését részletesen bemutatom a WERK MANIA Youtube csatornáján található videóban, amint elkészült, itt is láthatod majd, addig is érdemes feliratkoznod rá.
A kaliber amellett, hogy kvarc, vagyis havi pár másodperces pontossággal jár, olyan funkciókkal van ellátva, mint az öröknaptár, amely képes a különböző segédszámlapok és beosztások segítségével megmutatni egy-egy gombnyomásra a dátumot, a hét napját, az évet (szökőévet is, sőt a következő szökőév idejét), és mindezt automatikusan irányítja, vagyis nem kell soha állítgatni a dátumot, szökőévben sem.
A kronográf méri az időt, a szépsége, hogy a segédszámlapoknak köszönhetően közben a pontos időt is mutatja, sőt a szerkezet ébreszt is – kimaradt valami fontos?
A gyártójának köszönhetően megbízható, precíz, pontos lesz, jó választás volt az órában a kezelése pedig nem olyan bonyolult, mint elsőre tűnik.
Vostok Europe Lunokhod-2 Dry Box – na ez mi lehet?
A Dry Box (vagy Drybox, esetleg Dry-Box is néha) egy ütésálló, vízálló, rezgéscsillapított műanyag kis koffer erős szivacs béléssel, amelyben az óra érkezik.
Extra modellhez extra csomagolás is jár, amely egyébként önmagában is érték, külön 60 EUR körül lehet hozzájutni európai forgalmazóknál. Tartalmazza az órát, annak a papírjait, garanciakártyáját, egy marék Vostok Europe matricát (tanultak az Apple-től), az egyedi nyomáspróba dokumentációját, mert minden óra külön részt vesz ezen sorszámozva, és tartalmazza még a plusz bőrszíjat a hozzávaló szerszámmal, amivel át lehet szerelni.
Persze itt a szerszám alatt sem egy miniatűr stift kiszedőt kell elképzelni, hanem hozzáillő méretben egy komoly szerszámot, amivel oldani lehet a szíjat tartó vaskos csavart.
Vostok Europe Lunokhod-2 – szerettük?
Igen, mert lenyűgözőek a méretei, a kidolgozása, a viselhetősége, a szíj extra puha kényelme, a kaliber összetettsége a kezelhetőségével, a csomagolása és az egyedisége az egész órának – mert azért Vostok Europe Lunokhod-2 nem jön veled szembe az utcán minden nap, az biztos. Ha különleges, egyedi hangulatú órát keresel és a méretei nem zavarnak, nem fogsz csalódni benne.